LFUK-HK-PECIH6AS
Poslední změna: 16.09. 2021

Medikemp 2021

Třetího ročníku Medikempu se v posledním prázdninovém týdnu zúčastnilo čtyřicet studentů gymnázií a zdravotnických lyceí z Česka a Slovenska, kteří mají zájem o studium medicíny.

Do Medikempu se přihlásili většinou studenti, kteří chtěli zjistit, co všechno studium na Lékařské fakultě v Hradci Králové obnáší, kteří se chtěli ujistit, zda je studium medicíny pro ně to pravé, nebo kteří například váhají mezi přihláškou na všeobecné a zubní lékařství. Věříme, že jim čtyřdenní program Medikempu v jejich rozhodování pomohl.

První dva dny kempaři absolvovali workshopy na preklinických pracovištích v budovách fakulty. V sobotu pak zamířili na klinická pracoviště ve Fakultní nemocnici Hradec Králové a v neděli je čekalo několik přednášek a diskuzí s profesory lékařské fakulty, kteří jim prozradili, na co se při přípravě na přijímací zkoušky zaměřit.

Slavnostní zahájení kempu probíhalo ve Sloupové síni v budově Na Hradě, kde účastníky přivítali mimo jiné profesor Jiří Manďák, děkan Lékařské fakulty v Hradci Králové, profesor Vladimír Palička, ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové, docent Vladimír Koblížek, přednosta Plicní kliniky, a docent Miroslav Solař, vedoucí Katedry interních oborů a Simulačního centra LFHK.

V průběhu čtyřdenního programu byli kempaři rozdělení do sedmi malých skupin, které se na jednotlivých pracovištích střídaly. Díky tomu měli kempaři možnost seznámit se s různými medicínskými obory nejen teoreticky, ale především prakticky. Nově i se zubním lékařstvím.

Zkušení lektoři si pro kempaře připravili na sofistikovaných učebních pomůckách a přístrojích takové ukázky, aby se co nejvíce přiblížili medicínské realitě. Studenti si například na fantomech v Simulačním centru vyzkoušeli rozpoznávat stetoskopem zvuky zdravých a nemocných plic, provést bronchoskopii při krváceních a vyndávání cizích těles z plic, hrudní punkci nebo srdeční masáž.

Ústavy histologie a embryologie a Fingerlandův ústav patologie spojily síly a připravily si pro kempaře program na pokračování – ve čtvrtek si vyzkoušeli mikroskopování na histologii a v pátek na to navázali v patologii.

Na simulátorech na klinických pracovištích Fakultní nemocnice v Hradci Králové si kempaři například vyzkoušeli porod dítěte nebo chirurgické šití řezných ran.

Skupiny studentů doprovázeli během kempu medici z vyšších ročníků lékařské fakulty, kteří se s kempaři podělili o své zkušenosti a rady ohledně studia a studentského života v Hradci Králové. V rámci doprovodného programu studenty čekalo slavnostní zahájení Medikempu v budově Na Hradě, odpolední cyklovýlet do hradeckých městských lesů či noční stopovaná městem.

<říjen 2021>
Žádné záznamy nenalezeny