LFUK-HK-sedlarop
Poslední změna: 03.03. 2022

Prohlášení k útoku na Ukrajinu

Vážené kolegyně a kolegové, vážené studentky a studenti,

v posledních dnech jsme svědky šokujících událostí, které nemají mít v současném světě své místo.

Systematické šíření dezinformací, překrucování reality, bezprecedentní jednostranné politické kroky, jednání nejvyšších ruských představitelů včele s V. Putinem a manévry, které zcela záměrně směřovaly k eskalaci napětí nejen na východě Ukrajiny, ale v celém světě. Probíhající lokální konflikt přešel v masivní agresi ruských vojenských sil za použití veškeré vojenské techniky. Na území svrchovaného, samostatného a svébytného státu Ukrajiny, na území demokratické Evropy v 21. století. Tento konflikt se přímo a hluboce dotýká nás všech, ničí základní společenské a morální hodnoty a jsou mařeny životy nevinných lidí, kteří k násilí nezavdali příčiny.

Ruská agrese zasluhuje rezolutní odsouzení a opovržení. Je třeba společně, jednotně a jednoznačně vyjádřit náš nesouhlas s násilnou invazí a útlakem, postavit se na odpor zlu a zamezit dalšímu prohlubování konfliktu, který ohrožuje nejen Ukrajinu a její obyvatele, ale celou Evropu. Je třeba podpořit svobodnou Ukrajinu.

prof. MUDr. Jiří Manďák, Ph.D., děkan LF HK

Útok na ukrajinu důrazně odsuzuje i vedení Univerzity Karlovy, prohlášení

Praha 24. února 2022 – Vedení Univerzity Karlovy odsuzuje útok na Ukrajinu.

„Jako rektorka společně s vedením Univerzity Karlovy důrazně odsuzuji jakoukoliv formu agrese, zvláště takové, jakou právě teď podniká putinovské Rusko. Jde o nesmírně nebezpečný krok, který ohrožuje životy obyvatel Evropy – včetně mnoha kolegyň, kolegů, studentek a studentů. Jde o krok, který vrací svět zpátky!

Opět se ukazuje, jak je důležité studium, kritické myšlení, pochopení historie i současného složitého světa. Vyzývám akademiky nejen naší univerzity, ale i další, aby důrazně podpořili svobodnou a demokratickou společnost a řekli válečné agresi jasné ne.“

prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D., rektorka UK

<červenec 2022>