Fakulta

Juranova, Iveta
Poslední změna: 23.03. 2020

Sousedskapomoc.cz - celostátní dobrovolnická pomoc

Univerzita Karlova spolupracuje s platformou Sousedskapomoc.cz - interaktivní systém pro nabídku a poptávku celostátní dobrovolnícké pomoci.

V souvislosti s epidemií COVID-19 přichází platforma SousedskáPomoc.cz s programem nabídky a poptávky dobrovolnické pomoci v akutních situacích, které v této době nastávají, a se kterými si naše společnost nemusí umět poradit standardními cestami. Univerzita Karlova proto poskytla této aktivitě prostory v Karolinu a rektor Tomáš Zima převzal nad projektem záštitu. „SousedskáPomoc.cz“ je především občanská iniciativa, ale zapojují se do ní i studenti a zaměstnanci naší nejstarší univerzity.

Systém „SousedskáPomoc.cz“ doplňuje navíc vlastní iniciativa Univerzity Karlovy, která byla aktuálně spuštěna. Sestává se principiálně ze dvou částí. Na jedné straně shromažďuje nabídky studentů i zaměstnanců UK, kteří jsou připraveni pomoci – nejčastěji přímo v oborech, které studují, nebo ve kterých pracují. Na druhé straně do systému vstupují organizace, které jsou v současné době vystaveny bezprecedentnímu tlaku a doslova jim chybí každá, často i méně kvalifikovaná ruka. Zde se jedná především o zdravotnická zařízení a zařízení z oblasti poskytování sociálních služeb. Tuto aktivitu má na starosti univerzitní Centrum Carolina.

V podstatě ze dne na den jsme se ocitli kvůli pandemii nemoci Covid-19 v naprosto mimořádné situaci. Jejím průvodním jevem jsou mimo jiné drasticky přetížený zdravotnický personál. Na druhou stranu studentům aktuálně neprobíhá žádná výuka. Snažíme se tyto dva jevy vzájemně co nejúčinněji propojit - tedy zapojit studenty ale i zaměstnance naší univerzity do pomoci všem potřebným institucím, ať už zdravotnickým, nebo těm, které se angažují v sociální oblasti. Apeluji na kolegyně a kolegy z řad studentů i zaměstnanců, aby se maximálně zapojili do programu pomoci, a současně vyzývám všechny potřebné instituce z celé České republiky, aby neváhaly a se svými potřebami se na nás ihned obracely, ideálně prostřednictvím interaktivních formulářů na webu Univerzity Karlovy. Rád bych také vyjádřil svůj respekt všem, kteří především ve zdravotnictví řeší současnou situaci, byť často na hranici svých fyzických i pracovních kapacit a možností. Prosím tímto naše občany, aby v tuto chvíli pečlivě zvážili, zda záležitosti, se kterými se obracejí na zdravotníky, jsou skutečně natolik akutní, že nesnesou odklad na dobu po zvládnutí současné epidemiologické situace,“ uvádí k nejnovější iniciativě i aktuální situaci prof. MUDr. Tomáš Zima, rektor UK.

Například studenti lékařských fakult posledních dvou ročníků mohou pod přímým vedením lékařů vykonávat dle místních podmínek i některé jednodušší medicínské činnosti. Studenti po druhém či třetím ročníku již mají kompetenci sanitáře nebo ošetřovatele.

Naopak studenti nižších ročníků mohou působit na pozici „dělník ve zdravotnickém zařízení“ či na administrativních pozicích, jako jsou recepční a informátoři. Tedy na exponovaných místech často prvního kontaktu s veřejností, kde v těchto dnech pracovníci také zažívají enormní nápor a pracují mnoho hodin bez přestávek.

Pomoc se ale netýká zdaleka jen zdravotnických zařízení. Studenti pedagogických fakult se angažují v hlídání dětí, studenti humanitních oborů v pomoci v sociálních službách.
Veškerá registrace a propojování nabídek a poptávek „Sousedské výpomoci“ se děje pomocí kontaktních formulářů na webových stránkách Univerzity Karlovy, konkrétně na této adrese

O pomoc se mohou hlásit organizace z celé České republiky.

ZA SPRÁVNOST:
Mgr. Václav Hájek

Tiskový mluvčí UK
Odbor vnějších vztahů
Univerzita Karlova
tel: +420 224 491 248
mob: 721 285 565
e-mail:
pr@cuni.cz


 

Kalendář akcí

<květen 2020>
poútstčtsone
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
Dnes: