Fakulta

Poslední změna: 16.05. 2013

Léta 70. a 80.

Léta 70. a 80. byla obdobím normalizace.  Nejsmutnější stránkou tohoto období byla skutečnost, že v důsledku normalizačních opatření byli čtyři profesoři zbaveni funkcí vedoucích kateder, z patnácti docentů byla většina přeřazena do funkcí odborných asistentů nebo vědeckých pracovníků.  Mnozí dřívější učitelé měli zákaz vyučovat a publikovat.

Na výsledky dosažené v šedesátých letech navazovaly pedagogická, vědecká a léčebná činnost v období sedmdesátých a osmdesátých let. Nebyla to pro činnost školy jednoduchá doba, ale královéhradecká Lékařská fakulta UK měla naštěstí i v těchto letech ve svých řadách dost pracovníků, kteří nepřipustili, aby se tvořivá činnost deformovala v rutinu. Chirurgická klinika, vedená prof. Procházkou, neustále rozšiřovala repertoár srdečních operací, v oblasti radiologie a rentgenologie došlo vedle zdokonalující se diagnostiky i k rozvoji léčebných metod (např. vyřazení části krevního řečiště před operací ledvin nebo cílená cévní perfuze onemocnělých orgánů cytostatiky). K diagnostické zobrazovacím metodám přibyl ultrazvuk a počítačová tomografie, rozšířilo se endoskopické vyšetřování zažívacího traktu pomocí přístrojů s vláknovou optikou atd.

Po předcházejících diplomatických jednáních bylo na přímou žádost ministerstva zahraničních věcí a ministerstva zdravotnictví Kuvajtu ministerstvem školství a ministerstvem zdravotnictví ČSSR vysláno do Kuvajtu 12 členů Lékařské fakulty a Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Byli prvními lékaři z ČSSR, kteří v Kuvajtu působili a významně se podíleli na rozvoji kuvajtského zdravotnictví a výuce na nově zřízené lékařské fakultě. Spolupráce byla zahájena v roce 1968 a je dosud vysoce ceněna.

listopad 2017