Za biskupa Tobiáše Jana Beckera byla zahájena stavba biskupské rezidence, biskupského semináře s kostelem sv. Jana Nepomuckého, kanovnické domy v blízkosti chrámu sv. Ducha, biskupský zámek a farní kostel v Chrasti. Většinu staveb však dokončili jeho nástupci.
Roku 1706 se biskupu Beckerovi podařilo získat budovu hradeckého purkrabství, která se nacházela v blízkosti bývalého královského hradu. Purkrabský dům měl jedno poschodí, v přízemí se nacházela klenutá síň, v níž se konala zasedání purkrabského soudu. Zdi síně zdobily malby rytířských erbů. Tento prostor později sloužil jako seminární oratoř.
Biskup Becker pro svoji rezidenci zakoupil tři domy. Potřebnější než stavba rezidence se mu však jevilo zřízení semináře. Proto za finanční podpory papežské stolice bylo v roce 1709 započato se stavbou kostela sv. Jana Nepomuckého a restaurování budovy purkrabského soudu pro seminář. Práce na restaurování semináře trvaly pět let a v květnu 1714 do semináře nastoupilo 6 alumnů pod vedením rektora Jiřího Prušy. Zřízení bohosloveckého semináře mělo pomoci s výchovou kněžského dorostu.
Prostory semináře však postupem doby nedostačovaly a proto bylo v roce 1765 zakoupeno spáleniště sousedního měšťanského domu č. 91 a adaptováno pro potřeby semináře.
Roku 1776 na místě dřevěného plotu uzavírajícího nádvoří před kostelem nechali postavit přepažující zeď s branou, nad níž nákladem diecézního duchovenstva byla umístěna socha sv. Jana Nepomuckého.
|