Fakulta

LFUK-HK-PECIH6AS
Poslední změna: 05.04. 2022

Noc vědců 2021 - Čas

V pátek 24. září 2021 se Lékařská fakulta v Hradci Králové zapojila do vědecko-popularizační akce Noc vědců s tématem ČAS. Pro veřejnost si připravila jak prezenční program, tak i online vysílání a premiéry videí na YouTube.Návštěvníky prezenčního programu čekaly v budově v Šimkově ulici workshopy Ústavu anatomie pod vedením MUDr. Petra Hájka, Ph.D., v rámci nichž si mohli vyzkoušet modelování orgánů, virtuální pitevní stůl nebo své znalosti o lidském těle, a také přednáška o historii tuberkulózy MUDr. Petry Kašparové, Ph.D. z Fingerlandova ústavu patologie.

V rámci pětihodinového online vysílání diváci zhlédli přednášky pana prof. MUDr. Stanislava Filipa, Ph.D. (Kliniky onkologie a radioterapie) o biotechnologiích v paliativní péči a také o teranostice v onkologii, přednášku pana doc. MUDr. Vladimíra Koblížka, Ph.D. (Plicní klinika) o péči o postcovidové pacienty a přednášku pana MUDr. Tomáše Soukupa, Ph.D. (Ústav histologie a embryologie) o regeneraci lidského těla. Své znalosti diváci otestovali v MediQuizu připraveném studentkami LFHK a v průběhu večera také posílali své dotazy k tématům, na které jim přednášející odpovídali.

Celý záznam vysílání je ke zhlédnutí na fakultním kanále YouTube, kde jsou dispozici i videa s komentovanými ukázkami a přednáškami vytvořená speciálně pro Noc vědců. Videa měla premiéru v páteční večer a zabývají se vztahem času a různých odvětví moderní medicíny.

Prof. MUDr. Antonín Krajina, CSc. a MUDr. Ondřej Renc, Ph.D. (Radiologická klinika) hovořili o tom, jakou roli hraje čas v intervenční radiologii při léčbě ischemické cévní mozkové příhody. Doc. MUDr. Igor Sirák, Ph.D. a Ing. Petr Paluska, Ph.D. (Klinika onkologie a radiologie) seznámili diváky s možnostmi moderní 4D radioterapie. O tom, co všechno s sebou přináší éra robotické chirurgie, hovořil ve svém příspěvku prof. MUDr. Miloš Broďák, Ph.D. (Urologická klinika) Nejzajímavějšími změnami v lidském těle v průběhu času se zabýval MUDr. Petr Hájek, Ph.D. (Ústav anatomie) a tím, jak různě lze vnímat čas, prof. PhDr. Jiří Mareš, CSc. (Ústav preventivního lékařství).

V Praze na Univerzitě Karlově na Albertově hovořil o nejnovějších poznatcích ve výzkumu zpomalení stárnutí lidského těla pan MUDr. Pavel Borský (Ústav preventivního lékařství). Přednášku lze zhlédnout ZDE, začíná v 1:16:00. 

Fotografie

Kalendář akcí

<červenec 2022>
poútstčtsone
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
Dnes: