LFUK-HK-HuskovaL
Poslední změna: 13.06. 2022

Novinky ze světa open science

Z Centra pro podporu open science vám přinášíme přehled novinek ze světa otevřené vědy. 
 
  • Otevřené setkání s Centrem pro podporu open science
Znáte nás z newsletteru, znáte nás z online přednášek... chcete nás poznat také jinak? Srdečně vás zveme na neformální setkání, které se bude konat již 30. června od 17 hodin v útulné kavárně Hlína, která se nachází v univerzitním kampusu Hybernská na Novém Městě. Přijďte si s námi popovídat o open science, o směřování Univerzity Karlovy v této oblasti nebo třeba o oblíbených filmech. Budeme se na vás těšit!
 
  • Open Science Podcast s dalšími open science šampiony
Open science podcast fakultních koordinátorů OA pokračuje dalšími dvěma rozhovory s open science šampiony Univerzity Karlovy. Pozvání do podcastu tentokrát přijal doktor Marian Novotný z Přírodovědecké fakulty a profesor Jakub Handrlica z Právnické fakulty. Od Mariana Novotného se dozvíte více o správě vědeckých dat, infrastruktuře ELIXIR, ale i o jeho doktorském studiu ve Švédsku. V dalším díle si poslechněte, jaké benefity open science oceňuje pan profesor Handrlica a jakými způsoby se snaží směr open science popularizovat i mezi doktorandy Právnické fakulty.  
 
  • Rychlokurz open access (nejen) pro doktorandy Právnické fakulty
Termíny open science a open access jsou ve vědecké obci zmiňovány stále častěji a stále více poskytovatelů financí tento způsob provozování vědy podporuje, ne-li vyžaduje. Na přednášce si vysvětlíme, jaké místo v současné vědě open science má a proč je publikování formou open access (nejen pro začínající) akademiky důležité. Seminář pořádá Právnická fakulta ve spolupráci s Centrem pro podporu open science a je zaštítěn open science šampionem panem prof. Jakubem Handrlicou. Kurz proběhne 15. června od 16 hodin hybridní formou a je otevřen pro všechny.    
 
  • EOSC Roadshow
Právě probíhá EOSC Roadshow, která je určena všem vědeckým i dalším odborným pracovníkům, zejména pak těm, kteří při své práci nakládají s daty a dalšími digitálními artefakty. Během této roadshow představuje prof. Matyska návrh implementace EOSC v České republice, možnosti zapojení vědců do budoucích aktivit EOSC a další. Příští akce se bude konat 17. 6. v Ostravě a bude se ve větší míře zabývat problematikou vzdělávání a lidských zdrojů. Akce bývají též streamovány na platformě Youtube. Záznamy z uplynulých zastávek EOSC Roadshow je možné zhlédnout na stránkách této akce. 
 
  • Přednášky o open science v rámci 4EU+
Série online přednášek Open for you! pořádaných aliancí 4EU+ se blíží ke konci. Na programu jsou poslední dvě přednášky, Research Integrity and Open Science: Is sound science open science? (20. června) a Research Impact & Bibliometrics: open science, society, innovation (4. července). Na jednotlivé přednášky se registrujte na stránkách akce, kde naleznete také záznamy z uplynulých přednášek. 
 

Rychlé odkazy

Ukaz

Vyhledávání v informačních zdrojích UK - UKAŽ

Kalendář akcí

<červenec 2022>
poútstčtsone
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
Dnes: