Stefanova, Stanislava
Poslední změna: 30.05. 2013

Historie kliniky

Stomatologická klinika vznikla v roce 1945 v souvislosti se založením královéhradecké pobočky pražské Lékařské fakulty Karlovy University. Jejím prvním přednostou se stal prof. MUDr. K. Měšťan. V roce 1951 do čela kliniky nastoupil jeho spolupracovník, pozdější prof. MUDr. L. Sazama, DrSc., který kliniku vedl až do roku 1977. Pod jeho vedením došlo k postupnému všestrannému rozvoji pracoviště. Věhlasu klinika dosáhla zejména v oblasti maxilofaciální chirurgie zaměřené na nemoci slinných žláz, orofaciální traumatologii a onkologii. Později se dalšími významnými pracovišti kliniky stalo i oddělení protetické a parodontologické. Na klinice vyrostla řada renomovaných odborníků a významně se zvýšila prestiž kliniky jako pregraduálního a postgraduálního výukového pracoviště.

V letech 1977 až 1989 se na místech přednostů kliniky vystřídali prof. MUDr. L. Novák, DrSc., a doc. MUDr. J. Kvapilová, CSc. V následujících letech pod vedením doc. MUDr. J. Bittnera, CSc., došlo v souvislosti s nápravou celospolečenských poměrů k nezbytné restrukturalizaci pracoviště a k renesanci jejího odborného kreditu.

V následujícím období nastala pod vedením doc. MUDr. V. Hubkové, CSc., řada velmi významných změn. Všechna pracoviště stomatologické kliniky, která do té doby existovala v několika budovách, byla přemístěna do budovy velkoryse rekonstruované pro tento účel. Vzniklo implantologické centrum, oddělení orální medicíny, pracoviště dentálních hygienistek, velmi dobře vybavené výukové zázemí. Rozvinuly se zajímavé výzkumné aktivity, spolupráce s jinými pracovišti, výuka zahraničních studentů.

V letech 2009 a 2010 došlo k dalšímu rozšíření klinické i výukové části stomatologické kliniky. Výrazně se obměnil kolektiv pracovníků kliniky, na níž za dobu jejího trvání působili či v současnosti působí celkem 4 profesoři a 8 docentů stomatologie. Současné vedení kliniky se snaží za pomoci zkušených kmenových pracovníků kliniky a kolektivu mladých lékařů a lékařek zachovat kontinuitu vývoje pracoviště, udržet tradičně vysokou odbornou úroveň léčebně-preventivní péče a výuky studentů a v neposlední řadě i ekonomickou prosperitu pracoviště.

<červen 2019>