Stefanova, Stanislava
Poslední změna: 11.03. 2019

Oddělení záchovné stomatologie a endodoncie

Telefon: +420 495832634
E-mail: stomatologie@lfhk.cuni.cz

MUDr. Martin Kapitán, Ph.D.

vedoucí oddělení
tajemník katedry
odborný asistent

životopis
publikace

MUDr. Jakub Suchánek, Ph.D.

zástupce přednosty pro LP
odborný asistent
životopis
publikace

MDDr. Tereza Suchánková Kleplová
postgraduální studentka
MDDr. Nela Pilbauerová
postgraduální studentka
MDDr. Zuzana Rýdlová
MDDr. Jan Schmidt
postgraduální student

Oddělení záchovné stomatologie a endodoncie se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou onemocnění tvrdých zubních tkání (zejména zubního kazu), zubní dřeně a přilehlých tkání v okolí hrotu kořene zubu. Cílem je předcházení těmto onemocněním, jejich včasná diagnostika a léčba, spočívající zejména v náhradě ztracených zubních tkání a obnově funkcí zubu.

Rozsah činností prováděných na oddělení:
  1. Základní péče: Prevence a diagnostika zubního kazu a souvisejících následných stavů, zhotovování výplní z různých materiálů, primární endodontické ošetření v jednoduchých případech. Tato ošetření jsou poskytována studenty Zubního lékařství v rámci praktických cvičení.
  2. Specializovaná péče: Základní péče o zdravotně kompromitované pacienty, jejichž ošetření představuje zvýšené zdravotní riziko, a o pacienty s mentálním hendikepem. Dále primární endodontické ošetření v komplexních případech a opakované endodontické ošetření.
  3. Konzultační činnost: Konzultace vyžádané praktickými zubními lékaři. Po vyšetření pacienta je navržen plán ošetření včetně alternativ. Vyžaduje-li to stav pacienta nebo povaha ošetření, je toto provedeno na klinice. V opačném případě je pacient k ošetření odeslán zpět k registrujícímu praktickému zubnímu lékaři.
  4. Vědecká činnost: Lékaři oddělení provádí vědeckou činnost, jejíž výsledky jsou publikovány v tuzemských nebo zahraničních odborných časopisech. V současné době se lékaři podílí na výzkumu v oblastech kmenových buněk a ergonomie v zubním lékařství.
  5. Výuková činnost: Převážnou část činnosti lékařů oddělení zaujímá výuka studentů Zubního lékařství i jiných oborů. Lékaři se podílí na teoretické i praktické části preklinické i klinické výuky, a to v češtině a angličtině.

Hlavní zásady uplatňované při ošetření:
  • Veškeré výkony jsou prováděny v místním znecitlivění.
  • Až na výjimky je při ošetření pracovní pole izolováno kofferdamem, který zvyšuje bezpečnost ošetření, komfort ošetření pro pacienta i lékaře a prognózu ošetření.
  • Používány jsou moderní metody ošetření v souladu s poznatky současné vědy.
  • Finanční spoluúčast pacientů na ošetření se řídí pravidly úhrady péče zdravotními pojišťovnami a ceníkem. Výše jednotlivých cen je kalkulována na základě nákladů konkrétního ošetření.

<červen 2019>