Protetické oddělení se zabývá náhradou ztracených zubních tkání, a to od nejjednodušších rekonstrukcí neúplných zubních korunek až po kompletní náhrady ztracených zubů i přilehlých tkání. Cílem protetické stomatologie je nejen obnova žvýkací funkce chrupu, ale i rehabilitace pacienta po stránce výslovnosti a vzhledu.
Náhrady zubů neboli zubní protézy mohou být buď fixní, nebo snímatelné. Fixní náhrady – korunky a můstky - jsou pevně kotveny na vlastní zbývající sbroušené zuby. Snímatelné protézy jsou upevněny na zbývajících zubech pomocí nejrůznějších retenčních zařízení. Pacient je může kdykoliv sejmout a znovu nasadit.
K výrobě zubních protéz se používají různé materiály, jimiž jsou kovové slitiny, dentální pryskyřice, keramické hmoty, vzájemně se lišící svými vlastnostmi, funkcí, vzhledem i cenou. Za esteticky nejvýhodnější materiál, který je nejvíce podobný přirozeným zubům, jsou v současnosti považovány celokeramické korunky a můstky. Individuální výroba zubních protéz se děje převážně v protetické laboratoři Stomatologické kliniky.
Ztracené zuby mohou být nahrazeny v některých případech pomocí dentálních implantátů. Jedná s o biotolerantní kovový „čep“ zavedený do kosti dásňového výběžku, na který se fixuje korunka nebo můstek, který tak lze zhotovit i u zcela bezzubých jedinců.
Na našem protetickém oddělení probíhá rovněž výuka studentů zubního lékařství. Než studenti začnou ošetřovat pacienty v ordinaci, absolvují dvouletou praxi v rámci preklinické výuky. Při ní získají potřebnou zručnost a základní dovednosti potřebné pro následující klinickou praxi v ordinaci. Jejich práce je vyučujícími lékaři pečlivě kontrolována.
Kapacita ošetření poskytovaného protetickým oddělením je limitována. Ošetřováni jsou přednostně pacienti Implantologického centra a dalších oddělení Stomatologické kliniky, zaměstnanci Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty v Hradci Králové včetně svých rodin a také pacienti potřební pro praktickou výuku studentů.