Hajek, Petr
Poslední změna: 23.01. 2015

Humor

Studium medicíny je pověstné svým humorem. Setkání se zemřelými těly, stres z velkého množství učiva, to vše již od prvního ročníku studenti ventilují svérázným černým humorem. Dokonale to vystihuje například próza Ladislava Pecháčka (mimochodem bývalého studenta hradecké lékařské fakulty), zfilmovaná režisérem Dušanem Kleinem: Jak básníci přicházejí o iluze.

Jak básníci přicházejí o iluze - citace z knihy L. Pecháčka

 • Člověk je jako housle, již dlouhou dobu si ponechává dokonalý tvar. Každá kost má sto hrbolků a proláklinek, jež jsem považoval za bezvýznamné. Nabývají významnosti, mají své jméno. Na každý výstupek se cosi upíná, v každém járku něco leží, každým otvorem se prodírá. To se dozvíme později. Vše do něčeho zapadá a má svou logiku. To objevíme také později, někteří z nás tak pozdě, že už jim objev nebude k ničemu. Chtějí nás naučit plánu města, pamatovat si, kde kdo bydlí, kdy se přistěhoval, kudy jezdí do práce, jaké má příbuzenské vztahy, co v práci dělá a jak ten mechanismus s přesností hodinek funguje.
 • Profesor Solferin se opřel o nosítka z dob Semmelweissových a ujal se slova. “Kolegové a kolegyně, dnes vás čekají první praktická cvičení z anatomie, na která již máte být teoreticky připraveni. Pracujte pečlivě a buďte trpěliví. Jen člověk vědoucí a soustředěný má naději, že najde diamant. Ten diamant je všude, kam říznete, a já, docent Sejkora i asistenti jej od vás budeme chtít. Harmonický člověk zná šest rozkoší. Tři rozkoše tělesné, vyvolané sexem, potravou a pohybem, a tři rozkoše duchovní: rozkoš z umění, rozkoš z tvorby a rozkoš z poznání. Přeji, abyste se té poslední dobrali záhy a aby vám vydržela do vysokého věku. Pracujte tupě a s chutí do toho.”
  Každý z nás měl pinzetu a skalpel. Byli jsme poučeni, že náčiní se drží jako vidlička a nůž. Pustili jsme se do práce jako supi.
  “Co preparujete, kolego?” zeptal se profesor na odchodu.
  “Nervus fibularis.”
  “Tupě!…Tupě!…”připomenul. “Ne abyste ho přeříz!”
  Sotva se za ním zavřely dveře, přeřízl jsem fibularis. Byl to diamantový důl.
 • V menze je živo, dav netrpělivě cinká příbory. Antoš s Pastyříkem vytipovali oběti, staví se za ně do fronty. Na první pohled jde o posluchačky nějakého superhumanitního oboru, od začátku se přou, zda čtvrttónová hudba nese či nenese erotické poselství. Vyrozuměl jsem, že pro jednu je čtvrttónová hudba záležitost výhradně intelektuální, druhá plaše přiznávala, že ji fyzicky vzrušuje.
  Když erotika, tak erotika. Než se posunuli k okénku, všichni čtyři se svorně bavili a ke stolu zasedli společně. Ty chudinky stačily sníst tři lžíce polévky, když zaslechly následující dialog:
  “Co bylo dneska na pitevně?”
  “Ále, člověče, ani jsem si neškráb. Nejsou mrtvoly.”
  “To mě podrž…Když už nejsou ani mrtvoly…”
  (V tomto okamžiku vrátila jedna z dívek nenápadně do polévky játrový knedlíček.)
  “To já jsem si minule zapitval. Hodinu jsem hledal žlučník.”
  “Našels?”
  “Placatej jako tenhle řízek.”
  “Taky tak zelenej?”
  Oběti se zvedly a uraženě opustily jídelnu. Té menší se evidentně neudělalo dobře, větší se tvářila, jakoby nemohla pozřít sousto v situaci, kdy se nedodržují elementární zásady stolování.
  “Prosím, pane Šafránku, dvojitá porce.”
  Ani nevím, jestli mi jich tenkrát bylo líto. Ale když chce být někdo mermomocí estét, musí umět přinášet oběti.

Veselé příhody z našich piteven

 • První pitevní praktikum. Na stole dvě mrtvoly. Medici v napětí. Někteří nedočkaví, jiní v obavách.
  Ale asistent dr. S. si nedá vnutit spěch a napřed dlouze hovoří o bezpečnosti práce. Připomíná zákaz jíst, pít a kouřit na pitevně, nosit prsteny a hodinky a tak dále. Nakonec říká: “Teď vám ukážu první řez skalpelem a pak už budete pracovat sami.”
  Kruh mediků se zúží. Dr. S. přistoupí k mrtvole a nahmatá v kapse pinzetu. Obřadným pohybem ji vytáhne, k překvapení svému i všech ostatních ale drží v ruce - čajovou lžičku.
 • Při zkoušení padl dotaz: "Jaký má capsula interna tvar v prostoru?"
  "Hranol," odpověděl medik.
  "No…víte," vysvětlovala dr. P., "přirovnává se to ke kornoutu."
  "Vždyť říkám," zlobil se student, "je to takový kvádr zmačkaný ze stran."
 • Při zkoušce v zářijovém termínu se pokoušel jednu letargickou studentku přimět k diskuzi dr. B.
  "Pročpak máme v koleni ty menisky?"
  "Aby se vyrovnaly nerovnosti kloubních ploch," odpověděla neochotně studentka.
  "Vy si myslíte, že fylogeneze byla tak blbá a nedovedla vymyslet rovnou kloubní plochu? Tak v čem to ještě spočívá?" Zkoušející chtěl slyšet zvýšení pohybových možností kloubu, ale nedočkal se žádné odpovědi.
  "Myslíte, že by Maradona mohl sekat takový kličky, když by neměl menisky v koleni?"
  žádná reakce
  "Víte, jaký kličky myslím?"
  žádná reakce
  "Víte, kdo to byl Maradona?"
  "Ne."
  "No to byste měla vědět," vyvrcholila bezmoc doktora B., velkého sportovního příznivce. "To byl slavný chirurg."
 • V rámci spolupráce s jinými školami zajišťovali někteří asistenti našeho ústavu výuku a zkoušení anatomie také na pedagogické fakultě nebo na zdravotní škole.
  Dr. H. zkoušel studentku pedagogické fakulty z cév a vznesl dotaz, jaký význam má hladká svalovina ve stěně tepen.
  "Aby krev tekla hladce," usoudila dívka.
  "Tak buďte ráda, že nemáte v tepnách svalovinu drsnou, odřely by se vám krvinky," ryl do studentky doktor.
  Protože ta již o cévách mnoho neřekla, vyzval ji zkoušející, aby předvedla, jak si připravila další otázku. "To máte svaly?" ptal se a nakoukl jí do popsaného papíru. A užasl. Do očí ho uhodila věta:
  "Svaly dělíme na hladké a drsné."
 • Esej je písemná práce, která spočívá převážně v popisu autorova pitevního postupu. Co se týče slohu, býváme tolerantní, ale....
  "Za úkol jsem dostal vyčistit sulcus bicipitalis medialis. Nejdříve jsem rozpoznal všechny nejdůležitější útvary a poté jsem se dal do čištění. Sulcus bicipitalis medialis jsem převzal již částečně vyčištěnýČištění jsem u všech útvarů prováděl z proximální části a přecházel jsem dále distálněji. Snažil jsem se vyčistit n. medianus. Dále jsem dočistil a. brachialis spolu s venae brachiales, které vedou podélně s ní. Vyčistil jsem odstup a. profunda brachii, který je dobře vidět. V proximální části paže jsem se snažil vyčistit zanoření n. radialis. S n. ulnaris nebylo zapotřebí nic provádět, jelikož byl již vyčištený, snad jen dočistit distální úsek. Delší dobu jsem věnoval v. basilica, která byla špatně vyčištěna. Dále bych se ještě chtěl věnovat vyčištění nejdistálnějšího úseku sulcus bicipitalis medialis na rozhraní s regio cubiti, kde bych chtěl očistit zbývající trošky vaziva na jmenovaných útvarech."
  Že by skrytá reklama na nějaký čisticí prostředek?

 Veselé odpovědi mediků

Při čtení tohoto odstavce se zřejmě někdo nebude smát vůbec, protože význam latinských termínů nepochopí, někdo bude polykat slzy smíchu a jiný slzy zoufalství.  

 • "Společný úpon obou hlav bicepsu je koňský ohon."
 • "Cytoarchitektonická mapa je uspořádána podle toho, jak kortex zpracovává city."
 • "Articulatio occipitocranialis je sférický kloub a umožňuje rotace a posuvné pohyby."
 • "Bazální ganglia mají motorickou funkci, například tanec chrámu svatého Víta."
 • "Hrudník svým usilovným nádechem dostane velký prsní sval do kontrakce."
 • "Femorální kýla je, když vyhřezne a. femoralis skrz fascia lata femoris."
 • Máte popsat játra, čím začnete? - "Že je to párový orgán."  O hodinu později v téže skupině: Popište slezinu. - "Slezina má dvě části: endokrinní a exokrinní."
 • „Děloha se po menopauze vytrácí, ostatně stejně jako všechny ostatní ženské pohlavní orgány.“
 • „Douglasův prostor je u ženy mezi rektem a dělohou, u muže mezi rektem a uterus."
 • Klinické obtíže způsobené a. lusoria: „odsávání krve z aorty“.
 • Ductus arteriosus se obliterací přemění na: "ductus choledochus".
 • Obrázek plíce, šipka vede k fissura horizontalis. Popis: "sinus transversus hepatis".
 • Další zvláštní útvary: "Crista tuberculosis majoris", "musculus lubricans", "ligamentum iliohumerale", "nervus surrealis", „rectoesophagická junkce“.

Fotografie

Kalendář akcí

<červen 2021>
poútstčtsone
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Dnes: