Slamova, Vladimira
Poslední změna: 13.12. 2019

klinická biomechanika: in vitro-in vivo-in silico?

Ústav lékařské biofyziky Vás srdečně zve na interní seminář, který je představením klinické biomechaniky (viz anotace níže). Seminář se bude konat 21. 11. 2019 od 14:00 v učebně UIII budovy teoretických ústavů, Šimkova 870, Hradec Králové.

Vzvaným přednášejícím bude pan doc. Ing. Lukáš Čapek, Ph.D.,  který působí na Technické univerzitě v Liberci, kde se dlouhodobě věnuje tématům biomechaniky lidské kůže, stabilitě implantátů a implantátům na míru. Během svého vědeckého působení získal dvě dlouhodobá vědecká stipendia v zahraničí, jmenovitě na Université de Franche-Comté (Besançon, Francie) a Waikato University of Technology (Hamilton, Nový Zéland). Je současným místopředsedou České společnosti pro biomechaniku a dlouhodobým recenzentem mezinárodních prestižních časopisů zaměřených na biomechaniku.

Anotace semináře
Základy moderní klinické biomechaniky datujeme ke konci 80. let minulého století. Ve svých počátcích byl tento obor chápán jako využití principů mechaniky pro řešení klinických problémů. Výzkum byl zaměřen experimentálně, proveden na biologickém materiálu získaném z kadaverů. I přes určitou jednoduchost experimentálního protokolu jsou některá naměřená data in vitro stále jediným citačním zdrojem za posledních čtyřicet let. Koncem 90. let minulého století se obor štěpí na dva základní směry, kdy se experimentální část majoritně přesouvá k experimentům in vivo a nově vzniklý směr výpočtové biomechaniky nabízí zjednodušené matematicko-fyzikální modely pro popis klinických problémů. Zcela evidentním trendem posledních let, je zapojení klinické biomechaniky do in silico lékařství, kde klinická biomechanika hraje pouze částečnou úlohu. I přesto, že tento obor prošel poměrně bouřlivým vývojem, největší výzvy na něj stále čekají. Přednášející se pokusí, díky svému dvacetiletému působení v biomechanice, představit milníky oboru na výsledcích jeho týmu.

Pozvánka na seminář - doc. Čapek

<únor 2020>