Spulak, Jiri
Poslední změna: 06.12. 2017

Vzdálený přístup do počítačové sítě

Přístup z fakultního notebooku v doméně

Týká se notebooků s nově instalovanými  Windows 10. Tyto notebooku jsou již umístěny do domény a mají nakonfigurován automatický přístup do sítě pomocí DirectAccess. Jedná se o alternativu k VPN, která funguje automaticky po připojení k internetu.

• Síťové disky jsou dostupné automaticky,
  • Osobní disky je nutné připojit spuštěním souboru Ocko.cmd, který je na ploše.
  • Outlook, vzdálená plocha a další jsou automaticky dostupné.
  • Funguje automatické přihlašování na Helpdesk a ServiceDesk (v prohlížečích Chrome, Edge a IE).
  • Vědecké databáze jsou dostupné přes EZproxy(návod) nebo virtuální PC na adrese https://view.lfhk.cuni.cz (návod v příloze).

Virtuální PC jsou neosobní. Nenaleznete zde soubory, které  máte na svých PC uložené na lokálním disku (např. na ploše).

Přístup ze soukromého PC nebo fakultního notebooku bez umístění v doméně

Týká se PC, které nejsou v doméně tzn. nepřihlašujete se k nim pomocí fakultního uživatelského jména a hesla. Jedná se i o většinu fakultních notebooků s Windows 7 a 8.1.

• Osobní a sdílené složky v síti LF – přístup funguje přes portál ORBIS
  • Ke vzdálené ploše je možné přistupovat přes virtuální PC na adrese https://view.lfhk.cuni.cz (návod v příloze) POZOR, nemusí správně fungovat v prohlížeči Chrome.
  • Vědecké databáze zdroje budou dostupné přes EZproxy nebo stejným způsobem přes virtuální PC.

Virtuální PC jsou neosobní. Nenaleznete zde soubory, které  máte na svých PC uložené na lokálním disku (např. na ploše).
Uživatelům přistupujícím častěji ke vzdálené ploše bude na vlastní žádost zřízen přímý přístup přes firewall LF HK.

Přístup z mobilního zařízení

Mobilních zařízení se tato změna netýká. Dále funguje přístup k Outlooku, k úložištím pomocí portálu ORBIS a k dalším webovým portálům.

Vážení, děkuji Vám za pochopení a věřím, že toto řešení přispěje k větší bezpečnosti naší počítačové sítě. V případě potíží využijte prosím helpdesk.