Poslední změna: 16.03. 2021

Nové testovací centrum LF HK

Testování na hradecké lékařské fakultě nákazu dosud nezjistilo

Hradec Králové 15. března (ČTK)

Nové testovací centrum ve Výukovém centru Lékařské fakulty v Hradci Králové (LF HK) provedlo od pátku více než 110 testů na koronavirus. Všechny testy byly negativní. Centrum je v areálu Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové a je určené pro testování zaměstnanců a studentů LF HK. ČTK to dnes sdělili zástupci hradecké lékařské fakulty. Centrum může udělat 180 testů denně.

"Testujeme od 07:30 do 15:00 na dvou stanovištích, lze tedy provést dva testy každých pět minut. V pátek bylo provedeno 50 testů, všechny s negativním výsledkem. K dnešním 10:40 bylo provedeno přibližně 63 testů, opět všechny s negativním výsledkem," řekla dnes ČTK Pavla Sedlářová z LF HK.

Rezervační systém byl dnes dopoledne naplněný až do čtvrtečních termínů. "Počítáme tedy v následujících třech dnech s plným provozem," dodala Sedlářová.

Na provozu centra se podílejí také studenti hradecké LF, kteří jsou zapojeni do koordinačních aktivit i do samotného testování. Centrum zahájilo provoz v pátek 12. března. "Věřím, že nám společné testování pomůže snížit nejistotu a napětí, a zlepšit tak podmínky k práci i výuce," uvedl děkan LF HK Jiří Manďák.

Univerzita Karlova, jejíž je LF v Hradci Králové součástí, zavádí od středy 17. března přísná opatření týkající se vstupu do budov univerzity. Na pracoviště nebude umožněn přístup bez potvrzení o negativním testu na koronavirus, který nesmí být starší více než sedm dnů.

Z platného zákazu kontaktní výuky existuje výjimka pro lékařské fakulty a další zdravotnické obory, týká se klinické a praktické výuky a praxe studentů studijních programů všeobecné lékařství, zubní lékařství, farmacie a dalších zdravotnických studijních programů, uvedli zástupci hradecké LF. Všechny přednášky byly přeneseny do on-line režimu.

LF v Hradci Králové vznikla v roce 1945, zpočátku jako fakultní pobočka pražské Fakulty všeobecného lékařství, později se stala samostatnou fakultou Univerzity Karlovy. Dnes má fakulta více než 1900 studentů v bakalářských, magisterských i doktorských studijních programech.

Povinné testování kvůli prevenci šíření koronaviru začalo ve středu 3. března v podnicích nad 250 zaměstnanců. V současnosti se testuje i ve veřejném sektoru, úřady a další instituce s 50 a více zaměstnanci musejí všechny otestovat do středy.

Tomáš Kučera hj

<červen 2021>