Poslední změna: 27.02. 2021

Dopis děkanů ministrům zdravotnictví a školství

Vážený pane ministře,

Asociace děkanů lékařských fakult se na Vás obrací s naléhavou žádostí o sjednání nápravy ve věci očkování vysokoškolských pedagogů, kteří na lékařských fakultách vyučují teoretické a preklinické předměty.

Ministerstvo školství poslalo do škol informace k prioritnímu očkování školských pracovníků. První etapa registrací učitelů i nepedagogických pracovníků má podle ministerstva začít v sobotu 27. února. Podle našeho názoru se zapomnělo na pedagogy lékařských fakult, kteří nemají úvazek ve zdravotnických zařízeních, ale mají úvazek pouze na lékařských fakultách. V situaci, kdy na základě výjimky pro lékařské fakulty je umožněna praktická prezenční výuka nejen klinických, ale pochopitelně i teoretických a preklinických oborů, považujeme toto řešení za nešťastné a nesystémové. Podle našeho názoru by tito akademičtí pracovníci měli být rovněž zařazeni do prioritní skupiny pro očkování.

Dovolujeme si Vás proto požádat, aby do první etapy očkování zaměstnanců škol byli zařazeni i akademičtí pracovníci lékařských fakult, na kterých probíhá prezenční praktická výuka a tito z důvodu příslušnosti pouze k lékařské fakultě, a nikoliv k příslušené fakultní nemocnici nebyli prozatím očkováni. Považujeme za vhodné zdůraznit, že tito pedagogové jsou v každodenním kontaktu se studenty, u nichž stále probíhá praktická výuka v přímém kontaktu s pacienty.

Věříme, že nám v této, pro lékařské fakulty mimořádně závažné a důležité záležitosti pomůžete a zařadíte naše akademické pracovníky do prioritní skupiny pro očkování.

Asociace děkanů lékařských fakult ČR

25.2.2021