Juranova, Iveta
Poslední změna: 31.01. 2019

Návštěva z Mayo Clinic

Hradec Králové, 30.1.2019 - Profesor Zelalem Temesgen - profesor vnitřního lékařství a  přednosta kliniky HIV na Mayo Clinic, Rochester, přijel opět na návštěvu Lékařské fakulty v Hradci Králové. Bude vybírat nové stážisty, kteří pojedou na vysněnou zahraniční stáž na špičková medicínská pracoviště do Spojených států.
 
Jedna z absolventek stáže a bývalých studentek Lékařské fakulty v Hradci Králové přirovnala význam americké Mayo Clinic pro české studenty medicíny k významu Metropolitní opery v New Yorku pro hudební veřejnost a milovníky opery. Spolupráce mezi hradeckou Lékařskou fakultou a americkou klinikou začala krátce po roce 1989 a odborných stáží se zúčastnilo již více než 150 studentů magisterských i doktorských studijních programů.  Neméně zajímavou osobností je prof. Zelalem Temesgen, který se narodil v Addis Abebě v Etiopii a medicínu vystudoval na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1987 odešel do USA, kde od roku 1992 působí na Mayo Clinic v Rochesteru. Při tamní Klinice infekčních chorob založil Kliniku HIV a stal se jejím přednostou. Vedle klinické práce má prof. Temesgen i rozsáhlé výukové, přednáškové, výzkumné a publikační aktivity. Hlavní oblastí jeho odborného zájmu jsou infekční choroby obecně, zvláště pak HIV/AIDS a tuberkulóza, nové antimikrobiální, antivirové a antimykotické léky, bioinformatika, otázky globálního zdraví a problematika nově se objevujících infekcí. Jedním z jeho nejvýznamnějších počinů je založení instituce pro celosvětové vzdělávání v problematice HIV – Global HIV Education Initiative.
 
Profesor Temesgen je také organizátorem pravidelných klinických konferencí o HIV spolu s Addis Ababa University, John Hopkins University a University of East Carolina. Často přednáší na univerzitách v USA, Etiopii, Indii, Jihoafrické republice a v České republice. Jeho spolupráce s Lékařskou fakultou v Hradci Králové začala v roce 2005, kdy poprvé navštívil zdejší medicínu, aby vedl pohovory s kandidáty pro stáž na Mayo Clinic a zároveň přednesl odborné přednášky na půdě Lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Hradec Králové. Od té doby prof. Temesgen přijíždí do východních Čech každoročně, podílí se na výběru kandidátů pro stáže studentů na Mayo a zejména vahou své osobnosti zajišťuje pro naše studenty vhodná pracoviště v Rochestru. Za dlouhodobou spolupráci byl prof. Temesgenovi  v roce 2015 na návrh Lékařské fakulty UK v Hradci Králové udělen titul hostujícího profesora Univerzity Karlovy.

tisková zpráva

Fotografie

Kalendář akcí

<únor 2019>
poútstčtsone
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Dnes: