Poslední změna: 17.03. 2021

Nové testovací centrum LF HK

Nové testovací centrum a testování zaměstnanců a studentů Lékařské fakulty

15. března 2021, Hradec Králové

V pátek 12. března zahájilo provoz nové testovací centrum na přítomnost SARS-CoV-2 v prostorách Výukového centra Lékařské fakulty v Hradci Králové. Centrum se nachází v areálu Fakultní nemocnice, díky jejíž podpoře a odbornému dozoru, zde nyní bude moci probíhat testování zaměstnanců a studentů LF HK. Na provozu se budou podílet také studenti Lékařské fakulty, kteří budou zapojeni do koordinačních aktivit, ale také do samotného procesu testování.

Za neuvěřitelně krátký čas se to podařilo díky nabídce vedení nemocnice, skvělé spolupráci, a především ochotě a zapálení všech zainteresovaných. Děkuji tímto všem zaměstnancům nemocnice i fakulty a pochopitelně našim studentům, kteří se na otevření podíleli a kteří zabezpečují jeho provoz. Děkuji vedení Fakultní nemocnice včele s prof. Paličkou. Zároveň věřím, že nám společné testování pomůže snížit nejistotu a napětí a zlepšit tak podmínky k práci i výuce,“ řekl k otevření centra děkan Lékařské fakulty prof. MUDr. Jiří Manďák, Ph.D.

Mezi počáteční ideou a konečnou realizací uběhly pouhé 4 dny, v jejichž průběhu se podařilo proměnit seminární místnosti ve Výukovém centru v testovací místo a aktivovat rezervační systém. „Zájem a blesková aktivace studentů, kteří mají za úkol držet centrum v chodu, byla také nevídaná. Během čtvrteční pilotní zkoušky se zaučilo 17 studentů a samotné testování proběhlo bez výraznějších problémů. Dalších 11 studentů se zapojí v průběhu týdne od 15. března,“ uvedl Marek Kvarda, student Všeobecného lékařství, který se na chodu testovacího centra sám aktivně podílí.

Univerzita Karlova, jejíž je Lékařská fakulta v Hradci Králové součástí, zavádí od 17. března přísná opatření týkající se vstupu do budov univerzity, podle kterých nesmí být na pracoviště vpuštěn zaměstnanec bez potvrzení o negativním testu na přítomnost SARS-CoV-2 a zároveň tento test nesmí být starší více než 7 dnů. Fakulta je proto v testovacím centru ve Fakultní nemocnici připravena testovat nejen své zaměstnance, ale také studenty, kterým běží praktická výuka.

Z platného zákazu kontaktní výuky totiž existuje výjimka pro lékařské fakulty a další zdravotnické obory. Týká se klinické a praktické výuky a praxe studentů studijních programů všeobecné lékařství, zubní lékařství, farmacie a dalších zdravotnických studijních programů. Vzdělávání všeobecných lékařů, zubních lékařů a budoucích zdravotních sester je na Lékařské fakultě v Hradci Králové v plném proudu, samozřejmě při dodržení všech nastavených hygienických opatření a omezení počtu osob, které se kontaktní výuky účastní. Všechny přednášky byly přeneseny do online režimu.

<červen 2021>