Juranova, Iveta
Poslední změna: 06.09. 2019

První Hradecký Medikemp

Od 5. září mají gymnazisté možnost nahlédnout do tajů medicíny
 
Lékařská fakulta v Hradci Králové připravila první podzimní kemp pro studenty gymnázií, který se koná od 5. do 8. září.  Skupinka vybraných středoškoláků, bude moci 4 dny nakukovat „pod pokličku“ studia medicíny. Organizátoři se snažili pro ně připravit nabitý a zajímavý program, aby si účastníci mohli vytvořit co nejlepší představu o tom, co je čeká, když se rozhodnou studovat Lékařskou fakultu v Hradci Králové. Dozvědí se, co se budou učit, jakou formou a jak probíhá moderní výuka, která využívá simulátory a moderní technické vymoženosti.
 
Už samotný proces výběru účastníků byl pro studenty určitou výzvou, museli se probojovat mezi prvních padesát. Přihlásit se mohli studenti 2. nebo 3. ročníku všech typů gymnázií ve věku nejméně 18 let. Při výběru byl zohledňován prospěch za první pololetí školního roku 2018/2019 a důležitý byl také motivační dopis, případně krátké video. Na základě bodového hodnocení bylo sestaveno pořadí. Nutno dodat, že zájem o účast na hradeckém medicínském kempu projevili studenti nejen z celé České republiky, ale i ze Slovenska. „Studenti zaujali i nás, protože formou motivačních dopisů se k nám dostalo mnoho zajímavých příběhů. Osobně jsem si rozdělil dopisy na takové 4 skupiny a jedna z nich by se dala nazvat altruistickou skupinou, byla největší a byli to mladí lidé se zajímavým příběhem. Někteří se dostali k zájmu o medicínu přes nemoc rodičů, jiní někde pomáhali, starali se o malé děti, jedna studentka má sen nastoupit jako lékařka na misi v Africe,“ uvedl docent Koblížek, hlavní organizátor kempu pro gymnazisty. 

Všichni účastníci kempu navštíví celkem 17 pracovišť Lékařské fakulty v Hradci Králové, některá z nich samozřejmě sídlí ve Fakultní nemocnici, kde probíhá praktická část výuky studentů medicíny. Páteční program začíná od anatomie jako základu medicíny, účastníci kempu se dozví, jaké místo má v medicíně biofyzika, v rámci nového Simulačního centra Lékařské fakulty v Hradci Králové si vyzkouší vyšetření nemocného, na ústavech fyziologie a patologie získají poznatky o tom, jak to vlastně (ne)funguje v lidském těle. Sobotní program je směřován do Fakultní nemocnice, kde jednotlivé skupiny gymnazistů zjistí, co to znamená operace, proč má patolog a soudní lékař vždy pravdu, uvidí pod povrch na simulátorech Radiologické kliniky a navštíví také simulátory Porodnické a gynekologické kliniky a mnoho dalšího. „Studenti samozřejmě neuvidí živé pacienty, což není možné z mnoha důvodů, ale pomocí simulátorů a vizit na těchto klinikách, odděleních a ústavech se dozvědí o výuce tolik, aby si udělali obrázek o tom, jestli je bude medicína bavit a jestli je bude bavit v Hradci Králové. Doufáme, že na obě tyto otázky si odpoví kladně, protože se naši učitelé a kolegové budou snažit býti zajímaví a zaujmout studenty,“ dodá docent Koblížek.

Nejen studiem živ je člověk, proto je připraven i volnočasový program, jako výlet do hradeckých lesů, setkání se studenty medicíny, večeře s vedením fakulty a Fakultní nemocnice či procházka městem včetně návštěvy tradičních královéhradeckých Slavností královny Elišky. Kemp končí v neděli 8. září seminářem Proč studovat medicínu právě v Hradci Králové včetně tipů a rad na přijímací zkoušky.
 

Fotografie

Kalendář akcí

<říjen 2019>
poútstčtsone
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Dnes: