LFUK-HK-PECIH6AS
Poslední změna: 21.01. 2022

Tisková zpráva: Hledá se lékař - nový projekt LF HK

Hradec Králové, 19. 1. 2022 – Cílem projektu Lékařské fakulty v Hradci Králové s názvem Hledá se lékař je upozornit na nedostatek lékařů a lékařek v České republice a zároveň motivovat studenty a studentky k tomu, aby si zvolili medicínu jako svůj studijní obor a budoucí povolání.
 
V České republice chybí více než dva tisíce lékařů a lékařek a prognózy do budoucna nejsou vůbec dobré. Minimálně třetina regionů již teď řeší nedostatek lékařů a lékařek jak v ambulancích, tak i v nemocnicích. Spolu se stárnoucí českou populací stárnou i lékaři. V některých specializacích se průměrný věk lékařů blíží 60 letům.
 
Lékařské fakultě v Hradci Králové nejde jen o navyšování počtu uchazečů o studium medicíny, ale především o kvalitní uchazeče, kteří budou motivováni školu dostudovat a medicíně se věnovat. Proto fakulta přichystala kampaň, která může studentům a studentkám pomoci nalézt vnitřní motivaci ke studiu nebo je ujistit v tom, že je medicína pro ně ta pravá.
 
Pro projekt Hledá se lékař vytvořila fakulta s pomocí reklamního a webového studia Animato webové stránky www.hledaselekar.cz, které návštěvníka krok za krokem provedou jednotlivými tématy, která jsou nedílnou součástí lékařského povolání. Základem jednotlivých částí webových stránek jsou videospoty plné komicky-mrazivých situací, natočené speciálně pro tento projekt.
 
Videospoty vznikaly ve spolupráci s filmovým a produkčním studiem Moving Pictures, které se při zpracování tématu snažilo pracovat jak s nadsázkou, tak i s vážností situace. Série spotů nabízí divákovi představu jakési blízké „post apokalyptické budoucnosti“, kdy jsou pacienti odkázáni sami na sebe či na své blízké, protože lékaři zcela vymizeli.
 
„Celým příběhem se prolíná Hippokratova přísaha se svým hlubokým etickým nábojem. Poselstvím má být, že lékařství je věda, dřina, umění a hlavně poslání, které dokáže dát životu náplň a umožňuje být užitečný. Doufáme, že naše dílko najde alespoň u části diváků příznivé přijetí. Jsem vděčný všem, kteří se na něm s nevšední ochotou a nasazením podíleli,“ říká k projektu profesor Jiří Petera, proděkan pro zahraniční styky a vnější vztahy LF HK.
 
Jak uvádí Ondřej Martinec a Kateřina Podlipná, spoluautoři scénáře z Moving Pictures, při tvorbě spotů pracovali s otázkou, zda může být vnitřní čistota člověka a ideál obsažený v Hippokratově přísaze onou pomyslnou cestou ven z problémů současné medicíny. Jednotlivé spoty podle nich zobrazují, v čem oni spatřují smysl medicíny a jak si k ní může budoucí student hledat vztah.
 
„Vytvořili jsme sérii spotů na čtyři pro lékařství základní po sobě jdoucí témata: Poslání, Věda, Dřina, Umění. Každý spot vyjadřuje jedno téma a všechny společně pak tvoří neodmyslitelný celek. Jako autoři bychom si přáli, aby divák/student díky filmovému vyprávění prošel všechny části a na jejich konci si pro sebe dokázal odpovědět na otázku, zda je medicína pro něj, zda je to pro jeho život dobrý směr, a utvrdil si motivaci vydat se na nelehkou dráhu lékaře,“ vysvětlují Ondřej Martinec a Kateřina Podlipná. 
 
Videospoty návštěvníka postupně dovedou až na stránku, kde nalezne informace o studiu medicíny na Lékařské fakultě v Hradci Králové. Fakulta láká uchazeče na dvě věci. Rodinnou atmosféru, blízký vztah mezi učiteli a studenty, kdy studenti vnímají své vyučující více jako mentory, kteří jim ochotně poradí, když potřebují, což není na všech lékařských fakultách běžné. Druhou věcí je praxe ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, která probíhá v menších skupinách, takže studenti mají více prostoru si věci vyzkoušet a zeptat se na to, čemu nerozumí nebo co je zajímá.
 
Lékařská fakulta v Hradci Králové bude obsah webových stránek postupně doplňovat o další příspěvky, už teď jsou na nich k vidění i video rozhovory s medičkou a lékaři, kteří se podělili o svoje zkušenosti se studiem medicíny a samotnou prací lékaře. Fakulta také podpoří spuštění projektu kampaní na sociálních sítích a akcemi v off-line prostoru.
 

Kalendář akcí

<květen 2022>
poútstčtsone
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Dnes: