Poslední změna: 07.04. 2020

Tisková zpráva - Medici reagují na výzvu primátora

Hradec Králové, 07. 04. 2020

Primátor města Hradce Králové se obrátil na dobrovolníky z řad studentů Lékařské fakulty v Hradci Králové (LF HK) ve věci zajištění péče o osoby, které budou umisťovány do nově zřizovaných speciálních azylových domů. Tyto azylové domy mají za úkol poskytnout lidem bez domova bezpečné prostředí, kam se mohou uchýlit v případě nákazy či karantény v souvislosti s COVID-19.

Jak bylo minulý týden avizováno, město Hradec Králové v reakci na nařízení vlády a rozhodnutí hejtmana KHK připravuje objekt, který bude určený lidem bez přístřeší a osobám vykázaným z důvodu domácího násilí, u nichž bylo potvrzeno onemocnění COVID-19, nebo jim byla nařízena karanténa. Pro tyto případy poskytne město v první řadě ubytovnu na letišti, kterou přes zimu využívá Oblastní charita jako noclehárnu pro bezdomovce. Aktuálně je zde k dispozici až 25 lůžek a již jsou v řešení možnosti rozšiřování této kapacity pro případ, že by se ukázala jako nedostačující.  V souvislosti se zřízením tohoto speciálního azylového objektu vzniká potřeba zajištění celkové péče o zde ubytované osoby v podobě poskytování stravy, zdravotní péče, vhodných hygienických podmínek a celkové bezpečnosti.

Mimo Oblastní charitu a městské strážníky, jsou tedy v zařízení na žádost primátora připraveni pomáhat i dobrovolníci z řad mediků LF HK. „Naši dobrovolníci by zde měli vypomoci formou základního zdravotního dozoru, tzn. zjišťování zdravotního stavu při příjmu nových osob a monitorování změn u osob již ubytovaných. Připravují se tedy na úkony jako je měření tělesné teploty a podávání základních léků při drobných obtížích. V případě, jakýchkoliv vážnějších zdravotních potíží bude zajištěna pomoc profesionálů z Fakultní nemocnice. Všichni dobrovolníci budou vybaveni potřebnými ochrannými pomůckami a jsou si vědomi toho, že se jedná o rizikové prostředí, které bude vyžadovat zvýšenou ostražitost a pečlivé vyhodnocování jednotlivých rizik. Přesto jsou však připraveni nabídnout své znalosti a schopnosti v této naléhavé situaci a pomoci tak tam, kde je to třeba,“ uvedl děkan Lékařské fakulty v HK, profesor Jiří Manďák.

Studentům, kteří se k tomuto úkolu dobrovolně přihlásili, tímto velmi děkujeme a vážíme si jejich práce a odhodlání. Pevně věříme, že při dodržování přísných bezpečnostních postupů a hygienických podmínek, budou studenti Lékařské fakulty v Hradci Králové v bezpečí a zároveň pomohou pečovat o bezpečí druhých.

Za správnost a kontakt:
Prof. MUDr. Jiří Petera, Ph.D.
proděkan pro vnější vztahy
Univerzita Karlova