Mazanek, Pavel
Poslední změna: 29.09. 2020

Ústav anatomie

Největší objem výuky je dlouhodobě koncentrován do obou semestrů prvního ročníku magisterského studia, kam je zařazena Systematická a topografická anatomie pro posluchače všeobecného i zubního lékařství v českém a anglickém jazyce. Posluchači zubního lékařství absolvují dále ve 3. ročníku výuku Aplikované anatomie hlavy a krku, na níž se s námi podílejí i učitelé Stomatologické kliniky. Pro studenty všeobecného lékařství vypisujeme již několik let volitelné předmět Klinická anatomie a Vybrané kapitoly z topografické anatomie v českém i anglickém jazyce, které většina posluchačů absolvuje ve 2. ročníku. Tyto semináře jsou organizovány ve spolupráci s učiteli klinických oborů, především chirurgie, radiologie, otorhinolaryngologie, ortopedie a rehabilitace. Výuka anatomie je dále zařazena do programu 1. ročníku bakalářského studia v oboru Ošetřovatelství – Všeobecná sestra.

Na pomoc studentům

V rámci elektronické podpory výuky nabízí anatomický ústav posluchačům všech studijních směrů kompletní podklady k přednáškám a k praktickým cvičením, soubory fotografií z anatomického muzea či e-learningové kurzy k nejobtížnějším tématům, jako je neuroanatomie a topografická anatomie. K diskuzi a k získání zpětné vazby slouží diskuzní fóra v e-learningových kurzech a facebookový profil ústavu.

Výzkumná činnost ústavu

1. Rastrovací elektronová mikroskopie biologických preparátů:
– srdeční chlopně a cévní štěpy
– morfologické vyšetřování aortálních a pulmonálních chlopní uchovávaných v tkáňové bance, explantované patologické chlopně a chlopně z experimentů na zvířatech
– zuby a zubní implantáty (ve spolupráci se stomatologickou klinikou)
– materiály implantované do kostí experimentálních zvířat (ve spolupráci s ortopedickou klinikou)
– kontrola biodegradabilních jícnových stentů, umělých očních čoček, apod.
2. Experimentální intoxikace centrálního nervového systému inhibitory cholinesteráz a sledování účinku profylakticky podávaných antidot histochemickými metodami.
3. Studium vývoje permanentních chrupavek a významu kalcifikací žeberních chrupavek u člověka.
4. Studium krevního zásobení a žilní drenáže jater.
5. Studium biomechanických vlastností lidského skeletu.

Fotografie

Kalendář akcí

<červen 2021>
poútstčtsone
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Dnes: