Mazanek, Pavel
Poslední změna: 16.09. 2016

Dětská klinika

Všechna oddělení kliniky slouží současně jako výukové pracoviště pro Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové. Výuka pediatrie studentů magisterského studia všeobecného či zubního lékařství je doplněna výukou zahraničních studentů v angličtině, rozšiřují se možnosti bakalářského studia. Celoročně zde poskytujeme postgraduální přípravu lékařů před získáním specializované způsobilosti v dětském lékařství. Klinika také slouží jako školící pracoviště pro střední zdravotnickou školu.

Vše pro zdraví dětí

Zajišťujeme nejvyšší odbornou garanci přednosta Porodnické a gynekologické kliniky ve specializacích kardiologie a prenatální kardiologie, nefrologie (včetně biopsií ledvin), endokrinologie (centrum pro léčbu růstovým hormonem, centrum pro léčbu předčasné puberty), diabetologie včetně léčby inzulinovými pumpami, pneumologie (centrum pro léčbu cystické fibrózy), gastroenterologie (speciální zaměření na Crohnovu chorobu), alergologie (se zaměřením na nekontrolované asthma bronchiale), imunologie (se zaměřením na imunodeficience), revmatologie, hematoonkologie (léčba dětí s lymfoblastickou leukemií) a sdílená onkologická péče o děti s nádorovými onemocněními.

V péči odborníků

Kliniku tvoří jednotka intenzivní a resuscitační péče pro větší děti (péče o kriticky nemocné děti z královéhradeckého a pardubického kraje a ve spolupráci s dětským traumacentrem pro děti z libereckého kraje) a standardní lůžková oddělení (kojenecké a pro větší děti). Novorozenecký úsek dětské kliniky se skládá z jednotky intenzivní a resuscitační péče pro patologické novorozence, oddělení intermediární péče, oddělení specializované novorozenecké péče a z oddělení fyziologických novorozenců.

Nejnovější vyšetřovací metody, pokročilý výzkum

Klinika trvale dbá na zavádění nejmodernějších vyšetřovacích a léčebných metod. Z posledních let lze namátkou jmenovat řízenou hypotermii u kriticky nemocných novorozenců i větších dětí, ligaci Botalovy dučeje na lůžku (operatér přijíždí z Kardiocentra FN Motol), monitorování mozkových funkcí u hypoxických novorozenců nebo organizaci domácí umělé ventilace pro závažně chronicky nemocné děti. Probíhající vědecké aktivity na Dětské klinice převážně řeší problematiku nezralých novorozenců; chronických nespecifických onemocnění gastrointestinálního traktu a péče o pacienty dětské části diabetologického centra. Výzkumný zájem soustřeďujeme také na onemocnění ledvin, diagnostiku alergických onemocnění a metabolická onemocnění skeletu u dětí. Do budoucna bude kladen vyšší důraz zejména na specializovanou ambulantní péči, rozvoj domácí péče a další zvýšení kvality v diagnostice a terapii patologických stavů u novorozenců.

Kalendář akcí

<červenec 2021>
poútstčtsone
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
Dnes: