Mazanek, Pavel
Poslední změna: 22.09. 2021

Katedra interních oborů

Katedra zajišťuje výuku pro Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové. Zahrnuje jedenáct subkateder podle jednotlivých oborů a šest klinik. V současné době na Katedře interních oborů působí 18 profesorů, 15 docentů, 30 odborných asistentů, 51 učitelů má vědeckou hodnost (CSc., Ph.D. nebo DrSc.).

Subkatedry

Angiologie Vedoucí: doc. MUDr. Radovan Malý, Ph.D. Vyučujeme diagnostiku a nechirurgickou terapii onemocnění krevních a lymfatických cév. Diabetologie Vedoucí: doc. MUDr. Alena Šmahelová, Ph.D. Specializujeme se na prevenci, diagnostiku a léčbu cukrovky (diabetes mellitus), včetně případných komplikací spojených s touto chorobou.

Endokrinologie Vedoucí: prof. MUDr. Jan Čáp, CSc. Zabýváme se diagnostikou a léčbou hormonálních poruch, plynoucích z nesprávné funkce žláz s vnitřním vyměšováním (přímo do krevního oběhu). Mezi nejčastější problémy tohoto druhu patří onemocnění štítné žlázy.

Gastroenterologie Vedoucí: prof. MUDr. Stanislav Rejchrt, Ph.D. Zabýváme se diagnostikou a léčbou onemocnění trávicího traktu, tedy nemocemi trávicí trubice od jícnu po konečník a také nemocemi jater, žlučových cest a velkých žláz – slinivky břišní, kde se tvoří trávicí enzymy.

Gerontologie Vedoucí: MUDr. Božena Jurašková, Ph.D. Zabýváme se příčinami a důsledky stárnutí, zvláštnostmi chorob vyššího věku a jejich diagnostikou a léčbou.

Hematologie Vedoucí: doc. MUDr. Pavel Žák, Ph.D. Studujeme krev a její složky, zejména buňky krve. Zabýváme se rovněž srážlivostí krve a všemi faktory, které se na srážení podílejí.

Klinická biochemie Vedoucí: doc. MUDr. Pavel Živný, CSc. Zabýváme se základními biochemickými procesy v lidském organismu z hlediska lidského zdraví, léčení nemocí, jejich diagnostiky a prevence.

Kardiologie Vedoucí: doc. MUDr. Josef Šťásek, Ph.D. Zabýváme se diagnostikou a terapií srdečních vad, ischemické choroby, srdečního selhání, poruch srdečního rytmu a ostatních onemocnění srdce.

Nefrologie Vedoucí: prof. MUDr. Miroslav Merta, CSc. Zabýváme se diagnostikou onemocnění ledvin a jejich léčbou, transplantací ledvin a dialýzou. Věnujeme pozornost i systémovým stavům, které ledviny ovlivňují (například cukrovka či autoimunitní onemocnění) a systémovým problémům, které jsou důsledkem nesprávné funkce ledvin.

Pneumologie Vedoucí: doc. MUDr. František Salajka, CSc. Zabýváme se výzkumem, diagnostikou, prevencí a léčbou onemocnění a poruch dýchacího ústrojí, především dolních cest dýchacích (průdušnice, průdušek a plic) a rovněž onemocnění pohrudnice a mediastina.

Revmatologie Vedoucí: doc. MUDr. Petr Bradna, CSc. Zabýváme se diagnostikou a léčbou revmatických onemocnění postihujících pohybový aparát (klouby, kosti, páteř, vazy, šlachy) a další orgány.

Kalendář akcí

<září 2022>
poútstčtsone
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Dnes: