Mazanek, Pavel
Poslední změna: 19.09. 2016

Ústav klinické mikrobiologie

Vyučujeme lékařskou mikrobiologii v pregraduálním studiu pro studenty Všeobecného a Zubního lékařství a pro bakalářský program Ošetřovatelství, obor Všeobecná sestra. Zdůrazňujeme praktické aspekty oboru, tj. možnosti mikrobiologické diagnostiky a její indikace, vyhodnocení a interpretace klinické významnosti mikrobiologického nálezu, hodnocení antibiogramu a indikace antibiotik ve vztahu k antibiotické rezistenci. V praktických cvičeních se studenti seznámí se základními technikami mikrobiologické diagnostiky – mikroskopie, kultivace, sérologie. Studenti všeobecného lékařství si mohou prohloubit znalosti ve volitelném předmětu Klinické mikrobiologie, který se detailněji zabývá tématy racionálního užívání antibiotik, antibiotické rezistence a infekcemi spojenými se zdravotní péčí. Pro zahraniční studenty nabízíme volitelný předmět Microbiological aspects of tropical infectious diseases. Pravidelně organizujeme odborné regionální semináře na různá témata klinické mikrobiologie pro lékaře i laboranty FN i dalších zdravotnických zařízení východních Čech. Každoročně se ATB středisko zapojuje do aktivit za zachování účinnosti antibiotik pod hlavičkou Evropského antibiotického dne.

Odhalit mikroskopické škůdce

V segmentu diagnostické péče zajišťuje ÚKM komplexní služby v oboru lékařské mikrobiologie (bakteriologie, virologie, mykologie, parazitologie) a jeho součástí je samostatné antibiotické středisko a Národní referenční laboratoř pro cytomegaloviry. Ve spolupráci s ÚKBD je zajišťována molekulárně- biologická diagnostika a to především v oborech virologie, mykologie a mykobakteriologie. Pracovníci laboratoří bakteriologie a mykologie se kromě rutinní diagnostiky zabývají vybranou speciální diagnostikou infekčních komplikací pacientů z oddělení JIP, pacientů v imunosupresi, pacientů s infekcemi krevního řečiště, CNS, kostí, kloubů i mykobakteriálních infekcí. Významnou činností laboratoří ÚKM je mikrobiologická kontrola nemocničního prostředí, sterility přípravků, buněk a tkání používaných k léčbě. Antibiotické středisko se systematicky věnuje sledování antibiotické rezistence a je zapojeno v Evropském sledování antibiotické rezistence (EARS-Net, ECDC, Stockholm).

Prověřit účinnost nových látek

V současné době je výzkum zaměřen především na oblast mykologie a farmakologie. Ve spolupráci s Farmaceutickou fakultou probíhá studium a hodnocení antimikrobního účinku nově syntetizovaných látek, významná je spolupráce s fakultou vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a výzkumným pracovištěm v Těchoníně v oblasti laboratorní diagnostiky nebezpečných nákaz. Ve spolupráci s pracovníky II. interní kliniky FN probíhá již několik let výzkum střevní bakteriální mikroflóry u idiopatických zánětů a kolorektálních neoplazií a studium infekce Helicobacter pylori na experimentálním modelu.

Kalendář akcí

<říjen 2021>
poútstčtsone
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
Dnes: