Mazanek, Pavel
Poslední změna: 16.09. 2016

Oční klinika

Oční lékařství je základním medicínským oborem, který je standardní součástí pregraduální výuky magisterských studijních programů Všeobecné lékařství a Zubní lékařství naší fakulty. Je také součástí povinné postgraduální výuky bakalářských výukových směrů v předmětu Ošetřovatelská péče v oftalmologii, ORL a stomatologii. V anketách se výuka Očního lékařství pravidelně umísťuje na předních místech spokojenosti studentů. Od roku 1995 probíhá na klinice také výuka studentů doktorského studijního programu Oční lékařství v prezenčním i kombinovaném studiu. Oční klinika se rozsahem i kvalitou řadí v této oblasti k nejvýznamnějším pracovištím v České Republice. V současné době pokračuje ve studiu 22 doktorandů. Každoročně je plánováno přijetí nejméně pěti studentů doktorského studijního programu. Oční lékařství má ve specializačním vzdělávání samostatný vzdělávací kmen a je samostatným atestačním oborem klinické medicíny. Oční klinika je akreditovaným pracovištěm jak pro habilitační řízení, tak i pro řízení ke jmenování profesorem v oboru Oční lékařství. Od roku 2013 je jediným pracovištěm v České Republice s akreditací Evropské komise pro oftalmologii pro předatestační přípravu lékařů ze zemí Evropské Unie. Je také jediným školícím pracovištěm lékařů pro získání licence pro práci s femtosekundovým laserem LenSx.

Moderní metody léčby

K prioritám posledních desetiletí (přednosta: prof. Rozsíval) patří zavedení fakoemulzifikace do chirurgie šedého zákalu nebo implantace umělé rohovky Alphacor, jako jediné státní pracoviště máme k dispozici femtosekundový laser pro operace katarakty i rohovkovou chirurgii. Velmi brzy byla do praxe zavedena také vitreoretinální chirurgie. Vzniklo refrakční centrum, které poskytuje komplexní péči při řešení refrakčních vad pomocí rohovkových zákroků excimerovým laserem i nitroočních operací s implantací širokého spektra nitroočních implantátů. Bylo zřízené také Centrum pro léčbu makulárních chorob, které patří mezi několik pracovišť v republice, zajišťujících péči o tyto finančně náročné pacienty.

Nosné výzkumné programy

Vědecko-výzkumná činnost Oční kliniky je zaměřena na několik základních oblastí. Jedná se zejména o hodnocení výsledků operací šedého zákalu rozdílnými technikami s implantací různých typů umělých nitroočních čoček; rohovkových i nitroočních refrakčních zákroků, chirurgické a konzervativní léčby vrozených i degenerativních onemocnění sítnice a rohovky. Již řadu let se účastníme mezinárodních klinických studií zaměřených na výzkum léčby v oblasti onemocnění sítnice, glaukomu či refrakční chirurgie.

Kalendář akcí

<únor 2020>
poútstčtsone
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
Dnes: