Kremlacek, Jan
Poslední změna: 03.02. 2015

Informace před vyšetřením zrakovými evokovanými potenciály

K vyšetření zrakových evokovaných potenciálů jste byl pravděpodobně poslán/a svým ošetřujícím lékařem nebo jste s námi domluven/a, že se zúčastníte některé z výzkumných studií řešených na našem pracovišti. V následujícím textu Vám poskytneme informace s instrukcemi tak, abyste se vyšetření nemusel/a obávat, protože Vaše nervozita by mohla ovlivnit jeho výsledky. Kontrolní osoby jsou vždy seznámeny s konkrétním účelem výzkumné studie a požádány o písemný souhlas s účastí.

Vyšetření zrakových evokovaných potenciálů provádíme, abychom ozřejmili funkci zrakových nervů a zpracování zrakové informace v mozku. Je nutné, abyste si přinesli brýle, které používáte (jak pro čtení, tak na dálku). Je třeba, abyste přišli řádně vyspalí a v den vyšetření nepožili povzbuzující, omamné nebo pozornost ovlivňující látky - včetně alkoholu.  

Vyšetření začíná měřením zrakové ostrosti. Následně Vám na hlavu paní laborantka přiloží několik (obvykle 6) elektrod. Elektrody budou naplněny smyvatelným elektrovodivým gelem, abychom zajistili dobrou kvalitu záznamu velmi slabých elektrických signálů snímaných z povrchu Vaší hlavy. Z tohoto důvodu je vhodné, abyste na vyšetření přišli s umytými vlasy bez laku a vlasových tužidel. Po vyšetření Vám paní laborantka gel z vlasů vytře. Abyste se zbavili jeho zbytků, bude třeba si vlasy později umýt.

Po přiložení elektrod budete převedeni do kabiny, kde proběhne vlastní vyšetření. Posazeni v křesle budete podle našich instrukcí sledovat určité místo na obrazovce umístěné před Vámi. Záznam zrakových evokovaných potenciálů se odehrává prostřednictvím opakovaných zrakových podnětů na obrazovce a je třeba, abyste tyto zrakové stimulace soustředěně pozorovali. Jednotlivé stimulace trvají cca 1-2 minuty a jsou přerušeny krátkými přestávkami. Záznam mozkových reakcí na stimulace analyzujeme po vyšetření.

Celé vyšetření obvykle netrvá déle než 45 minut.

Vyšetření je bezbolestné a neinvazivní, protože pouze registruje elektrickou aktivitu, kterou mozek při své činnosti běžně produkuje. Naše laboratoř je pravidelně testována s ohledem na bezpečnost vyšetřovaných osob, kterých jsme za cca 30 let provozu vyšetřili přes 6000. Pro lepší seznámení s procedurou vyšetření je možné shlédnou video vytvořené v naší laboratoři.

 

 

Nakonec shrnutí toho na co byste neměli zapomenout před naším vyšetřením:

  1. Na vyšetření si přineste brýle, které používáte
  2. Nepožívejte před vyšetřením povzbuzující, omamné nebo pozornost ovlivňující látky
  3. Pokud to bude možné, přijďte s umytou hlavou

Věříme, že jsme Vás o vyšetření dostatečně informovali, ale rádi zodpovíme jakékoliv Vaše další dotazy.

S pozdravem kolektiv elektrofyziologické laboratoře
Lékařská fakulta v Hradci Králové
Univerzita Karlova v Praze

Kalendář akcí

<červen 2022>
poútstčtsone
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Dnes: