Mazanek, Pavel
Poslední změna: 16.09. 2016

Fingerlandův ústav patologie

Výukově je předmět patologická anatomie jedním z nejrozsáhlejších v celém medicínském kurikulu. V prvých letech fakulty přednášel patologickou anatomii pouze profesor Fingerland; tehdy to obecně byla výsada přednostů. V současnosti se patologie učí paralelně v pěti kurzech a celkový roční objem výuky je 492 hodin přednášek a 705 hodin praktik. Kromě standardní výuky vlastního povinného předmětu spolupracuje ústav i ve výuce následujících volitelných interdisciplinárních předmětů: Klinicko-patologické konference, Vybrané kapitoly z endokrinologie a Projevy celkových chorob v dutině ústní. K výuce slouží zmodernizovaná posluchárna se 120 místy a mikroskopická praktikárna se 36 místy, vybavená videomikroskopem a stropními monitory. Od roku 2006 mají studenti k dispozici na internetu digitální atlas sbírky histopatologických preparátů.

Nalézt příčiny poruch

Mezi hlavní náplně práce patří komplexní diagnostika bioptického materiálu včetně peroperačních biopsií, cytologická vyšetření (gynekologická i negynekologická) a autoptická diagnostika pro všechny kliniky a oddělení v rámci celé Fakultní nemocnice a ze široké spádové oblasti. Naše pracoviště je důležitým konzultačním centrem, úzce spolupracujeme s okolními i vzdálenějšími nemocnicemi v rámci České i Slovenské republiky. Naše přístrojové vybavení a tým kvalifikovaných pracovníků – lékařů a specializovaných laborantek zajišťuje co nejpřesnější bioptickou diagnostiku. Používáme klasické i moderní vyšetřovací postupy (imunohistochemie, histochemie, imunofluorescence, elektronová mikroskopie, molekulární patologie, počítačová analýza obrazu), využíváme možností telepatologie a virtuální digitální mikroskopie.

Výzkum

V současné době pokrýváme celé spektrum odborných a výzkumných metod spadajících do oboru – od nekroptické diagnostiky přes biopsie a cytologie, včetně gynekologického cytologického screeningu. Pracoviště disponuje téměř všemi moderními diagnostickými metodami – elektronovou mikroskopií, přímou i nepřímou imunofluorescencí, rozsáhlým spektrem imunohistochemických metod, in situ hybridizačními technikami, PCR diagnostikou i nejnovější metodou next generation sequencing. Jsou zavedeny moderní IT technologie, pracoviště začalo experimentálně využívat nádorové buněčné linie. Ústav se stal referenční laboratoří prediktivní diagnostiky nádorových onemocnění.

Kalendář akcí

<červen 2021>
poútstčtsone
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Dnes: