Mazanek, Pavel
Poslední změna: 03.03. 2020

Radioizotopové laboratoře a vivárium

Radioizotopové laboratoře stejně jako vivárium slouží především pro medicínský výzkum prováděný kmenovými zaměstnanci a studenty postgraduálního studia na Lékařské fakultě a ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Spolupracujeme také s pracovišti z Farmaceutické fakulty a Fakulty vojenského zdravotnictví, i s komerční sférou. Provádí se experimenty na zvířatech z mnoha oborů: Růst nádorů ovlivněných nově syntetizovanými cytostatiky, ex vivo a in vivo. Vliv nových léků na zmírnění kardiotoxicity cytostatik. Změny metabolismu jater a jejich ovlivnění při rozvoji jaterní cirhózy, fibrózy či hepatocelulárního poškození. Zlepšení hojení ran u diabetických potkanů. Farmakokinetické studie nově syntetizovaných látek, tj. potenciálních nových léků. Snášenlivost cizorodých materiálů, které budou součástí klinických materiálů určených k implantaci pacientům. Sledování tkáňového metabolismu ovlivněného různým složením diet nebo farmaky přidanými do krmné diety. Tyto speciální diety na našem pracovišti sami připravujeme. Významná část pokusů sleduje regeneraci a reparaci nervové tkání s využitím kmenových buněk. Provádíme zkoušky na neškodnost a abnormální toxicitu jednotlivých šarží léků během jejich výroby.

Za menší spotřebu zvířat při výuce

Radioizotopové laboratoře a vivárium jsou vědeckým zázemím především pro postgraduální studenty, kteří mají téma své práce zaměřené na experimenty na malých laboratorních zvířatech. V pregraduální výuce se pokračuje ve shodě s celosvětovým trendem a omezuje se využití zvířat, která jsou velmi úspěšně nahrazována výukovými filmy a počítačovými programy.

Chováme geneticky modifikovaná zvířata

V roce 2005 byla Lékařská fakulta v Hradci Králové zapsána do seznamu uživatelů geneticky modifikovaných organismů a tehdy se mohlo ve viváriu začít s chovem geneticky modifikovaných potkanů a myší. Od roku 2013 může pracoviště odchovávat geneticky cenná zvířata, která jsou následně využita v experimentech, protože pracoviště bylo akreditováno též jako chovné zařízení.

Pokusy můžeme provést za vás

Pokusy na zvířatech je možné provést pro méně zkušené experimentální pracovníky s pomocí laborantek nebo i v celém rozsahu. Tento způsob se osvědčil, pokus bývá proveden exaktněji, v kratším čase a s menší „spotřebou“ zvířat. Experimenty s laboratorními zvířaty jsou ukončovány na našem pracovišti, tím se omezil pohyb zvířat mimo samotnou budovu.

Kalendář akcí

<červen 2021>
poútstčtsone
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Dnes: