• Aktuality

Aktuality

17. října 2024

V první polovině října proběhly na naší fakultě akce pro studenty, zaměstnance i veřejnost v rámci kampaně Týdny pro duševní zdraví.


Program jsme zahájili dvěma workshopy otevřenými kvůli omezené kapacitě primárně pro studenty a zaměstnance. Účast na těchto workshopech nebyla moc velká, ale ti, kteří dorazili, si je skvěle užili a zpětná vazba byla velice pozitivní.


Na workshopu Lesní terapie se účastníci nejdříve seznámili s podstatou tohoto konceptu, který k nám dorazil z Japonska a ze severní Evropy a který jim představila paní fyzioterapeutka Mgr. Michaela Kubínová. Pro nás Čechy se může zdát tento typ terapie jako něco přirozeného - chodit si odpočinout a přijít na jiné myšlenky do lesního prostředí, v některých zahraničních státech ale není tento způsob relaxace úplně běžný. Po úvodní části všichni účastníci společně vyrazili do Žizkových sadů a následně do Šimkových sadů, přičemž dostávali v průběhu cesty různé úkoly na vnímání těla i na přemýšlení. V průběhu procházky sice pršelo a byla zima, ale ani to účastníky workshopu neodradilo a všichni vydrželi až do konce.




Druhý den se konal workshop muzikoterapie s paní Bc. Janou Štěpánkovou, která s sebou donesla spoustu různých zajímavých hudebních nástrojů, se kterými se účastníci workshopu většinou ještě nesetkali. Nejdříve si mohli vyzkoušet si na ně zahrát, vybrat si ten, který se jim líbil, a pak už se věnovali společnému ztvárňování nálady a zhudebňování barev, což bylo nejen velice zajímavé, ale také velice uchu lahodící. Pomocí svých hlasů si pak zkusili v kruhu utvořit hlasovou lázeň, při které byli mnozí překvapeni, jak hezky jim to ladí s ostatními hlasy. Následně paní Štěpánková rozezněla laděný jazýčkový buben a tibetskou mísu na tělech účastníků, takže mohli zažít, jaké to je, když hudba a vibrace doslova prostupují orgány v těle. V závěru následovala imaginace podpořená příjemnými zvuky hudebních nástrojů, které ještě více prohloubily zážitek. Zpětná vazba od účastníků byla velice pozitivní, v závěru workshopu hovořili o tom, že se cítí uvolnění, odpočatí a zároveň plní energie.




V druhém říjnovém týdnu se konala přednáška v angličtině pro starší zahraniční studenty, kterou si pro ně připravil pan docent David Skorunka z Ústavu preventivního lékařství, který působí v Pedagogicko-psychologické poradně naší fakulty. Bohužel ani tady nebyla účast taková, jakou by si zajímavá přednáška v angličtině o výzvách a nástrahách spojených s výkonem lékařské profese zasloužila. Již v průběhu přednášky probíhala živá diskuze mezi panem docentem a přítomnými studenty, které téma očividně velice zaujalo.


Pro mladší zahraniční studenty, 1.-3. ročníku, se bude konat ještě jedna akce, a to v úterý 5. listopadu, kdy budou moci debatovat se staršími zahraničními studenty Darinem Mammen Samsonem a Kinnari Chandrashekhar Ranese a také doc. Davidem Skorunkou a Gal Haimy z Pedagogicko-psychologické poradny o tom, jak zvládat nároky studia na fakultě a jak se co nejlépe adaptovat na odlišnou kulturu a prostředí.




Ve čtvrtek 10. října proběhla pro širokou veřejnost přednáška paní Jany Sieberové, která se svým manželem MUDr. Pavlem Sieberem založila před 15 lety domácí hospicovou péči v Hořicích. Paní Sieberová nejprve pustila několik videí natočených s klienty hospicové péče a poté hovořila o svých zkušenostech s péčí o těžce nemocné, o doprovázení umírajících, o tom, jak celou situaci co nejlépe zvládnout. Po přednášce paní Sieberová zodpovídala dotazy lidí z publika.



Sdílet na:  
Kontakt

Lékařská fakulta v Hradci Králové

Univerzity Karlovy

Šimkova 870

500 03 Hradec Králové


IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208


Tel.: 495 816 111

E-mail:


Podatelna




Univerzita Karlova