Rok pořízení |
2020 |
Financování |
OP VVV CORE FACILITIES CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_017/0002515 |
Zodpovědná osoba |
Laboratoř inteligentních materiálů v medicíně disponuje 3D tiskárnou Staratasys Objet 30 Pro včetně specifického SW, který je vhodný pro 3D modelování, čistící stanicí - myčkou (čistič hotových výtisků pro finální úpravu vzorků) a termokamerou Flir T1020 včetně SW pro termální analýzu statických i dynamických radiogramů.
Termokamera zobrazuje infračervené záření (teplo) vyzařované každým objektem a převádí jej na barevný obraz. Barvy na tomto obraze neodpovídají běžné realitě, ale uměle zvolenému rozsahu vlnových délek infračerveného (neviditelného) záření. Pomocí termokamery lze sledovat nejen vyzařované infračervené záření z povrchu měřeného objektu, ale i detekovat děje probíhající uvnitř tohoto objektu.
Vzhledem k technologickému pokroku roste v mnoha oborech, medicíny nevyjímaje (praxe i výzkum), i význam bezkontaktní termografie. Je to dáno především zlepšováním základních parametrů, jako je teplotní a prostorové rozlišení, přesnost a stabilita obrazu. Výrazně se zvýšila rychlost snímání a zkrátila doba expozice, což zásadně rozšiřuje možnosti termografie, protože lze studovat i relativně rychlé děje. Výkon současné výpočetní techniky umožňuje zpracování obrazu již v okamžiku záznamu.
Bezkontaktní termografie je tedy rychlá, neinvazivní a bezpečná vyšetřovací metoda, při jejímž využijí je výsledek ihned k dispozici. V medicíně lze praktické znalosti v této oblasti využít například při detekci kožních nemocí, nebo při sledování prokrvování tkání a metabolické aktivity. Viditelný vzrůst teploty na termogramu může být způsoben zánětem či rakovinným bujením, oproti tomu pokles teploty může značit například edém. V angiologii se termografie používá při detekci a zobrazení varixů či tromboflebitidy, v endokrinologii ji lze využít při vyšetření pacientů s onemocněním štítné žlázy (zánět, hyperthyreosa, hyperparathyreosa). V oblasti lékařského výzkumu se termografie využívá např. při studiu tepelných reakcí různých implantátů, náhrad (např. stentů), či zdravotnických přípravků (např. ortodontických pružinek).
Současný raketový vzestup 3D tiskových technologií umožňuje lékařům a vědcům navrhnout pro pacienty individuální řešení jejich léčby. Především v ortopedii a plastické chirurgii lékaři využívají 3D tiskárny k výrobě umělých kostí, tkání a implantátů přímo na míru pacientům. Nejvíce se 3D moderní technologie osvědčily při léčbě komplikovaných zlomenin a jiných devastujících poranění. Pro potřeby zubní implantologie se setkáváme s využitím 3D tisku pro návrh zubních můstků, šablon a forem. Při využití této nové moderní technologie se ani nemusí vytvářet otisk zubů, vše může být řešeno právě 3D skenovacím zařízením a následným posláním dat do 3D tiskárny. Zajímavá je také možnost tvorby speciálních 3D chirurgických a jiných operačních nástrojů, které pomáhají při komplikovanějších lékařských zákrocích.
Ukázka 3D tisku
Autoři textu: Ing. Martin Kopeček, MEng; RNDr. Jiří Záhora, Ph.D.
Lékařská fakulta v Hradci Králové
Univerzity Karlovy
Šimkova 870
500 03 Hradec Králové
IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208
Tel.: 495 816 111
E-mail: